|
Odmev.
Glasilo našega kraja.
Leto 2000.
|
|
|
|
|
|
Zadnje leto drugega tisočletja ali prvo leto tretjega tisočletja 2000
Franci Rahne, tajnik KS
Kot že nekaj let smo tudi v letu 2000 v Krajevni skupnosti Krtina zelo aktivni. Delovali smo na več področjih. Naše delovanje in sodelovanje je bilo mogoče opaziti na več področjih, in sicer:
- Zgodaj spomladi smo začeli z modernizacijo ceste v Račnem vrhu proti Kavelcu. Zaradi zahtevnosti del in zaščite obstoječe infrastrukture se je gradnja ceste podražila in zavlekla v majske dni. Ves trud in delo pa je bilo kmalu pozabljeno, saj smo 9. junija slavnostno odprli modernizirano cesto z zaščitno ograjo in javno razsvetljavo.
- Pri pripravi proračuna za leto 2000 smo v težkih pogajanjih s pripravljalci občinskega Proračuna uspeli pridobiti 5 mio SIT za nadaljevanje del na cesti Brezje - Gorjuša. Za nekaj več kot 5 mio SIT so delavci podjetja Grapix razširili in asfaltirali cesto mimo stanovanjskih objektov na Vesevki.
- V spomladanskem času so se nadaljevala dela in tudi zaključila dela pri urejanju meteorne in fekalne kanalizacije v Sp. Krtini. S tem se je zaključil projekt (razen enega stanovanjskega objekta) izgradnje lokalnega omrežja kanalizacije v Krtini. V jasenskih dneh so delavci SCT Ljubljana začeli graditi povezovalni kolektor kanalizacije proti Dobu. Večina del bo opravljenih še letos, nadaljevalo in zaključilo pa se bo v naslednjem letu. Predvidoma do sredine leta bo pridobljeno uporabno dovoljenje in potem se bo pod strokovnim nadzorom možno priklopiti na kanalizacijo.
- V letošnjem letu smo opravili veliko sestankov in pogajanj z investitorji in izvajalci, katerih naročnik plačnik del so posamezna ministrstva, torej država. Zelo "težke" sestanke smo imeli s prestavniki DDC-ja, ki morajo urediti brežine in navdišanja ob Radomlji. Z delom, ki ga upravljajo na terenu, se ne moramo strinjati. Povsem enakega dela so se lotili delavci Hidrotehnika bistveno drugače. Firma Hidrotehnik opravlja dela na Čudni in gorvodno od moravške ceste na Radomlji.
- Proti koncu lanskega leta je Občinski svet Občine Domžale potrdil spremembe planskih aktov. Potrdil je spremembe Srednjeročnega družbenega plana za leto 1996 - 2000, dopolnjenega 1998. V tej spremembi planskih aktov je med drugimi predlogi potrjen tudi predlog krajevne skupnosti, da se zemljišče ob Osnovni šoli Krtina nameni za potrebe družbenih dejavnosti. Vsi potrjeni predlogi Občinskega sveta pa morajo sedaj uspešno prestati vse strokovne presoje v v različnih službah v okviru posameznih ministrstev. Ker je sprememb planskih aktov na območju Občine Domžale sprazmerno veliko, kriteriji pa so zelo nejasni zaradi nastajajoče zakonodaje, je potrebno veliko aktivnosti, da bi naš predlog uspešno prestal vse preizkušnje.
Naštel in v točkah sem opisal samo velike akcije, ki so bile opravljene v letošnjem letu. Naredili pa smo še veliko drugih stvari. Zbirali smo soglasja za ostop zemljišča za potrebe cest, urejali in pomagali pri pripravi dokumentacije za pridobitev gradbenih dovoljenj. Na nivoju celotne občine so se v letošnjem letu vrstili sestanki na različnih področjih, kot so: kabelska televizija, plinovod, ločeno zbiranje odpadkov. V vseh projektih je zajeta tudi naša krajevna skupnost.
V okviru KS smo spomladi v sodelovanju s turističnim društvom uspešno izpeljali čistilne akcije, prireditev ob državnem prazniku, s Kulturnim društvom Miran Jarc pa Miklavžev večer v Osnovni šoli Krtina. Sodelovali in medsebojno smo si pomagali tudi z drugimi društvi in organizacijami v naši krajevni skuponosti.
Ločeno zbiranje odpadkov 2000
Svet KS Krtina
Občina Domžale je pred nekaj leti naročila projekt lokacij namestitve ekoloških otokov. Do postavitve prvih ekoloških otokov je prišlo letos spomladi. Kmalu po postavitvi prvega ekološkega otoka smo kontejnerje za ločeno zbiranje dobili tudi v našo krajevno skupnost. Trenutno imamo dva ekološka odtoka in sicer v Krtini in v Brezju. Po analizi, ki je bila opravljena nam manjkata še dva ekološka otoka. Za obe lokaciji, ki sta že predvideni je treba opraviti še odkup zemljišča. Po postavitvi ostalih dveh ekoloških otokov bo plan na podlagi analize izpolnjen, vendar smo se že pogovarjali o postaviti dodatnih otokov, saj so po obstoječem planu ekološki otoki našim zaselkom preveč oddaljeni.
Ob postavitvi prvega ekološkega otoka v občini, sta Občini Domžale in Javno komunalno podjetje Prodnik izdal zloženko, v kateri je zelo podrobno opisano kako je potrebno deliti odpadke. Vsak kontejner pa je posebej označen, kaj se vanj lahko odlaga. V količini se odpadki zelo povečujejo, zato se potrudimo in poskušajmo čim več odpadkov, ki sodijo na ekološke otoke, vložiti v kontejnerje, ki so zato namenjeni.
Da ne bi pozabili!
Na ekoloških otokih se ne sme odlagati kosovnih, nevarnih in posebnih odpadkov, ampak samo odpadke, za katere so postavljeni zabojniki, torej papir (modri zabojniki), steklo (zeleni zabojniki) in pločevinke in plastenke (rdeči zabojniki).
In kaj sodi v posamezne zabojnike:
V zabojnik za star papir:
časopisi, revije, knjige, prospekti, katalogi, zvezki, pisma, pisemski in ovojni papir, papirnate vrečke, kartonske škatle in embalaža prehrambenih izdelkov, kartonska embalaža za pralne praške in razne aparate in valovita lepenka
Ne sodi pa:
Embalaža za globoko zamrzovanje, papirji, prevlečeni s folijo ali kombinacijo kovin in ovojni papir, papirnati krožniki in skodelice, vezni karton, kopirni in voščeni karton, celofan, staniol in plastika, zidne tapete, vreče za cement ali krmo, lepilni trakovi, embalaža pijače in higienski papir.
V zabojnik za steklo:
Steklenice in stekleničke, kozarci za vlaganje in druge steklene posode, razbiti kozarci.
Ne sodi pa:
Ogledala, kristal, steklo svetil, okensko steklo, armirano in svinčeno steklo, neonke in halogene cevi.
V zabojnik za pločevinke in plastenke:
Pločevinke in plastenke za pijačo.
Ne sodi pa:
Vsi ostali pločevinasti odpadki ter plastenke za nevarne stvari (kemikalije, zdravila, čistila, kozmetični izdelki).
Za vse ostale odpadke koristite lastne zabojnike oz. upoštevajte obvestila o odvozu kosovnih in nevarnih ter posebnih odpadkov.
Prepisano iz: ODMEV, številka 3, leto 2000