a  
a

Odmev.
Glasilo našega kraja.
Leto 2005.

 
   
Leto 2005 Leto 2004 Leto 2003 Leto 2002 Leto 2001 Leto 2000 Leto 1999

KS KRTINA V LETU 2005

Sprehod skozi leto 2005,
Franci RAHNE, tajnik KS

Izteka se še eno leto, ki se v marsičem razlikuje od ostalih. Bilo je nadpovprečno deževno, zato smo dolgo čakali na vroče poletje, katerega pa letos nismo dočakali.

Zadnjo soboto v mesecu februarju je bilo tradicionalno srečanje na Oklem. To spominsko srečanje je bilo namenjeno obujanju spominov na vojne grozote, ki so se tod zgodile pred 61 leti. Na tej spominski slovesnosti je kot slavnostni govornik nastopil evropski poslanec Borut Pahor. Na zelo preprost način je spregovoril o vojnih zločinih pri nas in ostali Evropi, ki jih je povzročil nacizem. Letos praznujemo 60 let zmage nad fašizmom. Čeprav je minilo že 60 let od zmage nad fašizmom, se moramo ozreti nazaj in pogledati, kakšne grozote so se dogajale v tistem obdobju. Od teh grozot se moramo učiti in delati tako, da se kaj takega nikoli več ne ponovi. Tak je bil tudi namen slovesnosti, ki so se po svetu vrstile vse leto.

V začetku pomladi so bile oči vernikov obrnjene proti Vatikanu. Zemeljsko življenje papeža Janeza Pavla II se je izteklo. Ves svet, posebej katoliški, je žaloval za Svetim očetom. Umrlega papeža je nadomestil novi papež. Za ime si je izbral Benedikt XVI.

V letu 2005 je Občina Domžale praznovala 80-letnico razglasitve Domžal za trg, zato je bilo ob praznovanju občinskega praznika Občine Domžale še bolj slovesno. Skozi celo leto so se odvijale različne prireditve in spominjale na novejšo zgodovino našega mesta in občine, pa tusdi na to, to, da se take in podobne prireditve na tem prostoru organizirajo že vrsto let.

Cestninska postaja Krtina
Franci RAHNE, tajnik KS

V petek zjutraj, osmega julija, je začela delovati Cestninska postaja Krtina. To se je zgodilo brez vsakega obvestila, napovedi, ali slovesnosti, s katero bi želeli javno pokazati novo pridobitev. Postavitvi cestninske postaje Krtina smo ves čas oporekali in dokazovali, da je njena postavitev nazakonita. Vendar oporekanj nobena vlada, niti prejšnja niti sedanja ni upoštevala. Postopek za postavitev cestninske postaje in začetek gradnje se je začel v času prejšnje vlade, sedanja pa je začeto delo nadaljevala in začela zaračunavati cestnino. Sedanja Vlada RS je pred volitvami obljubljala vinjete, kot način plačevanja za avtoceste, vendar je sedaj spremenila svoje obljube. Tudi po odprtju cestninske postaje Krtina svojih mnenj nismo spremenili, zato smo županjo zaprosili, naj se poizkuša s pristojnimi službami dogovoriti o ugodnejših pogojih plačevanja cestnine za naše krajane.

Avtocesta in DARS
Egidij CAPUDER

Spremljanje gradnje avtoceste je bila kar naša stalna rubrika v prejšnjih Odmevih. Pred odprtjem avtoceste smo skupaj z Občino Domžale spremljali izvajanje ukrepov, za katere se je DARS obvezal, da jih bo izvedel do otvoritve avtoceste. V lanskem letu tako o ukrepih nisem pisal, saj je bila avtocesta že dve leti odprta, naših zahtev, s katerimi se je DARS strinjal, pa niso izvecli, zato se mi ni zdelo vredno izgubljati besed v prazno.

Letos so se stvari vseeno premaknile. Glej ga zlomka, DARS je izvedel vse naše zahteve, za katere smo se neuspešno skupaj z Občino borili več kot tri leta. Pravočasno je bila izvedena sanacija Čudne in Radomlje z nasipi, zapletalo pa se je z izvedbo ceste v Krtinski hrib, ki je bila urejena z manjšo zamudo.

V letošnjem letu pa sta bili z zamudo skoraj treh let dokončani še asfaltirnje pločnika deviacije ter izvedba pločnika z javno razsvetljavo od Avtobusne postaje Krtina do deviacije. Seveda smo v zamenjavo za tako zamudo dobili primerno odškodnino. DARS si seveda ne bi upal postaviti cestninskih postaj, če ne bi izvedel ukrepov, ki jih je že davno obljubil. O cestninski postaji ne bom izgubljal besed, saj ste zadeve zagotovo spremljali preko Slamnika in ostalih medijev in si o tem, kdo je kaj zamočil, sliko ustvarili sami. Dejstvo je, da je bilo v fazi izgradnje obljubljeno, kot pogoj za umestitev avtoceste za v ta prostor nekaj, kar je bilo kasneje prelomljeno in to naj bi bile evropske vrednote???

DARS je kot izgovor za neizvedbo zadnjih dveh ukrepov navajal, da je potrebno urediti križišče v Krtini in naj bi bil to razlog za zamudo. Sami lahko vidite, kakšno je križišče v Krtini preko katerega poteka šolska pot. Na KS smo skupaj z osnovno šolo poslali urgence na občino, policijo in inšpekcijske službe. Je kdo pričakoval odgovor??

Vsi vidimo, kako raste novo naselje v Krtini, za najosnovnejšo infrastrukturo, predvsem za varnost naših otrok, ki dnevno prečkajo križišče v kaotičnih razmerah, pa se kljub urgencam nihče ne zmeni. Ali se mora res zgoditi kaj hudega, da se bodo zadeve premaknile? Seveda bodo odgovorni za sedanjo "štalo" našli tisoč in en razlog, kako ni nihče kriv.

Na koncu bi samo ponovno apeliral na DARS, naj izvede hodnik za pešce – šolsko pot od krtinskega križišča do mostu čez Radomljo tako, kot vsi razumemo uredbo, ki je res precej stara – to je hodnik za pešce z javno razsvetljavo. Če pa bodo ob tem popravili še »privzdignjen« pločnik, ki izvajalcu, še manj pa nadzorniku, že celo leto ne bi smel biti v ponos, bomo še bolj zadovoljni.

Varnost v cestnem prometu
Franci RAHNE, tajnik KS

Cesta Želodnik - Moravče je bila zgrajena v sedemdestih letih prejšnjega stoletja. V tem času se je promet povečal za mnogokrat, cesta pa je ostala približno enaka. Da bi lahko zagotovili primerno in varno uporabo ceste vsem udeležencem v prometu, bi po našem mnenju morali na cesti spremeniti oziroma dopolniti veliko stvari. Zaradi slabe opreme moravške ceste smo leta 1999 opozorili vzdrževalca oziroma lastnika ceste, naj se reševanja problematike loti sistemsko in poizkuša čim prej zagotoviti varnost vsem udeležencem v prometu. Po večkratnih urgencah so nam po letu dni uspeli odgovoriti, in sicer, da postavitev tabel z oznako kraja ni opravičena. Ker takrat nismo dobili želene in potrebne opreme na moravški cesti, smo upali, da se bo to zgodilo z gradnjo avtoceste skozi našo krajevno skupnost. Ker tudi od tega ni bilo rezultatov, smo se obrnili na Občino Domžale, s katero si sedaj že dve leti dogovarjamo in si skušamo izboriti manjkajočo opremo ceste in zagotoviti boljšo varnost vsem udeležencem v prometu.

Novo odlagališče poškodovanih in dotrajanih vozil
Franci RAHNE, tajnik KS

Konec preteklega leta so se na travniku ob moravški cesti začela »ustavljati« poškodovana in dotrajana motorna vozila. Število teh vozil se je iz dneva v dan povečevalo, zato smo obvestili Komunalnega nadzornika Občine Domžale, naj nastalo situacijo preveri in poskrbi za strokovno sanacijo. Stanje na terenu se pozimi in pomladi ni spremenilo. Dovažala so se nova motorna vozila in gradbeni material. Število poškodovanih in dotrajanih vozil na travniku se je bliskovito večalo, zato smo nemudoma obvestili pristojne inšpekcijske službe o novem črnem odlagališču dotrajanih motornih vozil. Nobena od obveščevalnih inšpekcijskih služb še ni naredila večjega koraka, ki bi v razumnem roku napovedal ustrezno sanacijo. Omenjeni primer si le prelgajo z mize na mizo in se pogovarjajo, kdo je zanj bolj pristojen. Ker pa se v naši državi odvija vse bolj počasi, moramo, žal, čeprav težko, malo počakati.

Taborno obzidje na cerkvi sv. Lenarta
Franci RAHNE, tajnik KS

V poletnih dneh so bila zaključena gradbena dela na tabornem obzidju cerkve sv. Lenarta na Krtini. Obzidje na levi strani mežnarije je pred petnajstimi leti obnovil mojster Pelko. Obnovil je samo zunanji del zidu, zato se se zaradi slabih temeljev začele pojavljati razpoke, ki so se vsako leto večale. To je pomenilo, da bo potrebno narediti nov temelj in urediti odvodnjavanje. Delo so letos opravili delavci samostojnega podjetja Flerin. S tem so se gradbena dela na obzidju končala. Obzidje je dobilo svojo moč in lep videz. Celotna obnova obzidja je trajala sedem let. V obzidje je vloženega veliko dela, truda in sredstev, zato se vsem lepo zahvaljujem, posebej še Občini Domžale za finančna sredstva.

Plan dela za leto 2006
Franci RAHNE, tajnik KS

V naslednjem letu so predvidene naslednje akcije:
* pričetek gradbenih del za razširitve pokopališča na Krtini,
* pričetek gradnje kanalizacije v Dolenji vasi,
* nadaljevanje gradnje ceste Brezje –Gorjuša,
* podaljšanje ceste v Zalogu pod SV. Trojico,
* izdelava projektne dokumentacije in pridobitev gradbenega dovoljenja za kanalizacijo – za naselja Gmajnca, Brezje, Škocjan in Studenec,
* odmera in odkup zemljišč ob že zgrajenih cestah,
* vzdrževanje obstoječe infrastrukture (popravilo cest, košnja, vzdrževanje zelenic), izdelava zasnov za modernizacijo cest,
*sodelovanje z društvi in drugimi organizacijami.

Prizadevali si bomo pridobiti finančna sredstva in s tem omogočiti uresničitev sprejetega programa dela za leto 2006. V naslednjem letu se izteče štiriletni mandat članom Sveta KS Krtina, zato vabim vse krajanke in krajane, da za volitev novega Sveta KS Krtina predlagate tiste kandidatke in kandidate, ki za naš kraj naredijo največ.

Čistilna akcija
Janez PIRNAT

Izkazalo se je, da je vsakoletna čistilna akcija krajanov KS Krtina pred velikonočnimi prazniki v današnji potrošniški družbi nujno opravilo. Odpadkov je vsako let več.

Na območju KS Krtina se je letos zbralo kar 70 m3 odpadkov, ta številka pa iz leta v leto raste. Lahko se zamilslimo, kakšni bodo naši kraji v prihodnje, če se ljudje ne bodo začeli vesti malo bolj ozaveščeno. Vseh odpadkov seveda ne gre zapisati našim krajanom in krajankam, ampak tudi vsem, ki se med potjo ustavljajo v naših krajih ali pa odpadke odvržejo kar iz avta. Zato je največ odpadkov odvrženo ob avtocesti in moravški cesti. Med odpadki je bilo največ praznik plastenk in embalaže od hrane. Zamislite si, kako se počutijo kmetje, ki na travnikiih in njivah pobirajo smeti namesto pridelkov. Na gozdnih obronkih smo naleteli tudi na večje kupe odpadkov, med njimi tudi na nevarne odpadke, za katere je bilo videti, da so bili tja pripeljani in odvrženi namerno.

Ne čudim se, da se akcije vsako leto udeleži vse manj krajanov in krajank, saj se marsikomu zdi neumno pobirati za drugimi. Vesel pa sem, da se med vami vedno najdete tisti, ki radi priskočite na pomoč, predvsem otroci in mladostniki, kajti zmorno je mišlenje, da je pobiranje smeti samo za svetnike KS in starejše krajane in krajanke.

Pridne roke naših pobiralcev se niso vdale in pobrale vse, za čisto KS je bilo porabljenih 200 delavnih in 20 strojnih ur. Na žalost pa so se odpadki ponovno pojavili že naslednji teden. Ampak tudi dobra volja in dober namen nekaj veljata! Po akciji smo se zasluženo okrepčali, smeti pa smo odvrgli tja, kamor tudi sodijo, v koš!

Prepisano iz: ODMEV, številka 8, leto 2005

 
    a  
a