|
Odmev.
Glasilo našega kraja.
Leto 2004.
|
|
|
|
|
|
Opravljeno delo KS Krtina v letu 2004
Franci Rahne, tajnik KS
Izteka se leto, ki se v marsičem razlikuje od ostalih, bilo je prestopno, kebrovo leto, kar pomeni, daje bil mesec februar daljši za en dan.
S prvim majem je naša država – Republika Slovenija, postala članica Evropske skupnosti. Postali smo enakopravni člani evropske petindvajseterice. Upamo in pričakujemo, da bo to prišlo tudi v naše kraje.
V začetku meseca oktobra smo se odpravili na volišča. Izvolili smo nov 90 članski parlament, ki bo v naslednjih štirih letih zastopal interese državljanov v Državnem zboru RS. Mandatar je postal Janez Janša in sestavil Vlado, katera nam bo v naslednjem obdobju odmerjala kruh.
Pri delu krajevne skupnosti nas je vodil plan dela, katerega je v začetku leta sprejel Svet krajevne skupnosti. Plana v celoti nismo realizirali, ker nismo imeli finančnih sredstev. Akcije, katere nismo uspeli narediti v letošnjem planu, bomo prenesli v naslednji plan. Delovali smo na različnih področjih in poskušali zastopati interese vseh krajanov.
Gradnja mosta v Zalogu
Franc Rahne, tajnik KS
Takoj po sprejetju Proračuna Občine Domžale, v katerem smo imeli zagotovljena finančna sredstva za gradnjo mosta v Zalogu čez potok Račo, smo se z vodstvom občine dogovorili, da zaradi slabega stanja mosta takoj začnemo s postopki za izbor izvajalca del.
Najugodnejši izvajalec del je bilo gradbeno podjetje Gradis iz Ljubljane. Dela je izvajal Marko Zupančič s.p. kot podizvajalec. Gradbena dela so se začela izvajati v začetku meseca julija in bila zaključena v dveh mesecih. Izvajalec del je svojo nalogo opravil hitro, kvalitetno, v skladu z dogovorom in dokumentacijo, katero je dobil.
Slavnostno smo most predali v uporabo konec meseca septembra. Na odprtju mosta se je zbralo veliko ljudi, med njimi županja Cveta Zalokar Oražem, podžupana, Toni Dragar in Vinko Juhart, predstavniki društev in organizacij. Zbrali so se vsi občani Zaloga in Kokošenj, ker so dolgo časa čakali na ta veseli dogodek. V znak zadovoljstva in veselja so pripravili veliko dobrot.
Pogajanja z DARS-om in DDC-jem
Skoraj pozabili smo že, kdaj je stekel promet po avtocesti do Krtine. To bi tudi z veseljem storili, vendar je od takrat ostalo preveč nerešenih težav. Investitor avtoceste, to je DARS, se je v Uredbi leta 1996 obvezal, kaj vse bo storil. Natančneje in bolj podrobno je vse to navedeno v posebnem sporazumu, katerega sta podpisala DARS in Občina Domžale. Obvezal se je, da bo vse obveznosti iz sporazuma opravil najkasneje do odprtja avtoceste do Krtine. Ker se to ni zgodilo, smo se upravičeno začeli spogledovati, kaj to pomeni. Na vse napake in pomanjkljivosti pri gradnji avtoceste in spremljajočih objektov ter obveznosti iz Uredbe in Sporazuma smo sproti opozarjali investitorja, inženiring in Občino Domžale.
Občina Domžale je uspela, da so se nekatere stvari začele premikati. Z veseljem lahko povem, da so tik pred jesenjo dokončali in predali v uporabo zadrževalnik Drtijščica. Ta zadrževalnik naj bi uravnaval gladino vode in preprečaval poplave na poplavnem območju.
Kilometer avtoceste v naši državi stane 12,5 milijona evrov, kar je za tretjino več, kot v sosednji Avstriji. Izgovori DARSa, da morajo poleg avtoceste zgraditi še veliko drugih stvari, ne držijo. V Krtini še niso zgradili pločnika na cesti, nad katero poteka avtocesta. V strošek gradnje avtoceste verjetno niso zajeta samo gradbena dela, ampak še kaj drugega. V strokovnih službah DARSa in DDCja so zaposleni strokovnjaki, ki že skoraj deset let hodijo naokoli, razlagajo, sami sebi postavljajo terminske plane, katerih pa se ne držijo. Upam, da se bo z imenovanjem nove uprave DARSa končno le kaj spremenilo.
Plan dela za leto 2005
Franci Rahne, tajnik KS
V naslednjem letu so predvidene naslednje akcije:
- odkup zemljišča za potrebe razširitve pokopališča v Krtini
- pričetek gradnje kanalizacije v Dolenji vasi
- nadaljevanje gradnje ceste Brezje – Gorjuša
- nadaljevanje in dokončanje sanacijskih del na obzidju cerkve v Krtini
- odmera in odkup zemljišč ob že zgrajenih cestah
- vzdrževanje obstoječe infrastrukture (popravilo cest, košnja, vzdrževanje zelenic)
- izdelava idejnih zasnov za modernizacijo cest
- sodelovanje z društvi in drugimi organizacijami.
Za omenjeni program si bomo prizadevali pridobiti finančna sredstva, da jih bomo lahko realizirali.
Prepisano iz: ODMEV št. 7, leto 2004