Vse je še vedno prirejeno papirju.
Bolj, ko se ga skušamo znebit, več ga je okoli nas.
Te dni sem se boril z Mobitelom, ki mu je Telekom poleg lastništva dodal še eno mnogo lepšo stvar - birokracijo. Se samo meni zdi ali so kar naenkrat vsi postopki težki, bolj komplicirani, namenjeni le Telekomu in v nobenem primeru ne stranki, uporabniku?
Saj, mogoče sem čuden, ampak te birokratske stvari mi gredo res na živce. V tem stoletju se še vedno borimo z mlini izpred tridesetih let, z miselnostjo okorelih aparatov in vsega tega, kar pač paše zraven? V 21-em stoletju?
Sem bil na Telekomovem centru, kjer so me obdelovali kakšnih 15-20 minut. Seveda se je nabrala vrsta. Vrsta že precej jeznih uporabnikov. Čudno, ne?
Pa je punca tipkala, se borila, pa spet tipkala, pa spet to pa spet ono... ja, kakih 20 minut je morala reva tipkat. Čeprav je že vse imela notri. Pa je bilo treba ukinit in na novo odpret, vse na novo pretipkat. Ker... taka so pravila!
Vmes sem moral vzeti v roke ePero in vsaj trikrat podpisat. Trikrat?! Kako trikrat, če je pa zadeva elektronska? Ja, za vsak papir enkrat! No, pa smo tam.
Vsi postopki in pravila so še vedno za papir. Kot da še vedno delamo s papirji, postopki ostajajo popolnoma isti, le kakšen korak vmes nadomesti kaka e-napravica, email ali kaj podobno priročnega. Ampak bistvo ostaja še vedno enako.
In ni ga junaka, ki bi to enkrat spremenil v celoti.
Telekom se je tokrat celo zadovoljil s petimi papirji v e-obliki, jaz pa sem moral teh 5 papirjev odnesti domov. Čemu? Se zdi to samo meni povsem odveč? Brezveze? Kaj, hudirja, pa rabim te papirje? Doma jih nekam vtaknem in nikoli več ne najdem...
In za vsako bebasto spremembo moraš spet čakat na ta presneti TC in spet dobiš kup papirja, ki ga ne potrebuješ. Kot da Telekom prav želi, da se mu oglašamo kar naprej tam in da je kar naprej gneča in gneča in slaba volja!
Za prenos in spremembo številke (ki je bila tako ali tako enkrat že moja) sem se moral na Telekomu zglasiti trikrat. TRIKRAT!
Ta del sveta deluje le še na inerciji. Vse ostalo smo že uspeli pokvariti. Zato je kakršnokoli upanje v lepši jutri bolj slana šala.